cs en de

Situácia na komoditnom trhu

12.7.2016

V prvom prázdninovom týždni, ktorý bol vďaka štátnym sviatkom skôr v znamení odpočinku, ceny olejnín klesali, zatiaľ čo obilniny sa vydali opačným smerom a zakončili týždeň so ziskom.


Kvôli dažďom, ktoré pred niekoľkými týždňami postihli Francúzsku, mnoho prognostikov znížilo svoje odhady produkcie francúzskej pšenice. Nadmerné dažde zvýšili riziko ochorenia plodín a pretrvávajú tak obavy nad kvalitou úrody. Francúzsko predstavuje približne 25% celkovej produkcie EÚ pšenice a tvoria asi jednu tretinu pšenica, ktorá sa z EÚ vyváža.

Exportéri pšenice z Čierneho mora, Rusko a Ukrajina vo svojich južných oblastiach začali so zberom. Podľa odhadov by Rusko malo dosiahnuť vyššiu produkcie ako v minulom roku.

Americký sójový futures na burze v Chicagu zažil najväčší týždenný pokles za posledné 2 roky. Cena sójových bôbov počas uplynulého týždňa klesla takmer o 9%, jedná sa tak o najväčší týždenný pokles od júna 2014. Priaznivé počasie v amerických pestovateľských oblastiach zvýšilo šance na rekordnú úrodu sójových bôbov.


Další články