cs en de

Ceny komodít počas 24. týždňa poklesli

 

- Ceny olejnín na trhoch počas uplynulého týždňa klesali. Trhy reagovali na zlepšenie klimatických podmienok v USA pre sójové plodiny a v Európe pre pestovanie repky olejnej.

- Úroda argentínskych sójových bôbov, postihnutých povodňami bola k minulému štvrtku z 91% kompletná. Podľa Buenos Aires Grain Exchange je produkcia odhadovaná na 56Mt, zatiaľ čo Rosario Grain Exchange zvýšila svoj odhad o 0.3Mt.

- Podľa správy SovEcon je počasie k ruskej pšenicu priaznivé a v sezóne 2016/17 by Rusko mohlo dosiahnuť najväčší post-sovietskej úrody pšenice.

- Egypt, zásadné svetový dovozca pšenica, sa v blízkej budúcnosti opäť začne zaujímať o medzinárodnej dodávateľa. Tesne predtým než začala egyptská úrodu, v polovici apríla, GASC (vládne nákupca) uskutočnil posledný medzinárodný nákup a od tejto doby vláda nakúpila 5 mil ton pšenice z tamojšej úrody, čo je o štvrtinu viac, než bol predpokladaný odhad. Kvôli rastúcemu dopytu by Egypt mal v období 2016/17 od svetových dodávateľov nakúpiť až 12 mil. Ton pšenice.
 
autor: www.agrokompas.sk
 


Další články